| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 8e10ef451a1b6a1e8861ced1154e1c3265bfa01b |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T19:01:51Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T19:09:53.298120448Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.14/0 |
| upload-time | 2025-11-06T02:21:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.67GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.79GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.84GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.96GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 431M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 577M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 280M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 259M ±10% |
| [Geomean] | 404M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.46G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0G ± 9% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 392M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±27% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 765M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 398M ±14% |
| [Geomean] | 696M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.96G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.12G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.70G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.72G ±196% |
| [Geomean] | 3.53G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 3% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.5k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| [Geomean] | 184M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.75G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.6G ±34% |
| [Geomean] | 16.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 120M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 169M ±33% |
| [Geomean] | 142M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 299M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 302M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| [Geomean] | 305M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 697M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 835M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.55G ±143% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.8k ± 2% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.25M ± 2% |
| [Geomean] | 724k |