| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8cf7a0b4c956aad5a8b98efde8ea6b7cde173902 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:38:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T21:16:09.960500192Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.15/0 |
| upload-time | 2025-11-06T02:56:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.28GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 62.3M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.97M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.97M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.4M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.58M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.66M ±27% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.07G ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.47G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±22% |
| [Geomean] | 2.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.82M ± 7% |
| [Geomean] | 3.71M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 220M ±106% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.95M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 143M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.43M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 272M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 86.3M ±211% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.38M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 391M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 191M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.32M ± 9% |
| [Geomean] | 56.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.02M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.16M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.03M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.71M ±32% |
| [Geomean] | 3.45M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.03G ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±24% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.63M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 900k ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.18M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 912k ±12% |
| [Geomean] | 1.31M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |