| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8cf7a0b4c956aad5a8b98efde8ea6b7cde173902 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:38:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T23:10:01.492310995Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.19/0 |
| upload-time | 2025-11-06T04:40:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±31% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88GB ±31% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.06GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.84GB ±17% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 215M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 212M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.0M ±72% |
| [Geomean] | 84.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.54G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.44G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 719M ±143% |
| [Geomean] | 3.67G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.2M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.9M ±67% |
| [Geomean] | 193M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.88G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.09G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.5M ±70% |
| [Geomean] | 773M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.62k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 798k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 798k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 458k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.09M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.63M ±117% |
| [Geomean] | 30.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.85G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 710M ±136% |
| [Geomean] | 3.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.65M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.7M ±98% |
| [Geomean] | 86.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 813M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6M ±101% |
| [Geomean] | 266M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 793k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 798k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |