| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ccd389036a7ba67f456d4185f4103fe233f6e551 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T19:30:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T19:37:20.781587228Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251122.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.7/0 |
| upload-time | 2025-11-22T01:19:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.11GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.13GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.34GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.00GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 63.2M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.19M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.88M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.9M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.02M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.82M ± 7% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.71M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 182M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.73M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 202M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.99M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 463M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 119M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 415M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 161M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.11M ± 9% |
| [Geomean] | 63.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.55M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 3.18M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 852M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.49M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.76M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 860k ±19% |
| [Geomean] | 1.16M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |