| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 433c01e94efe72f985096839d0631103b3163be6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:31:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:37:57.970480736Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.54 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.54/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:14:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.80GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.88GB ±21% |
| [Geomean] | 3.50GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78GB ±46% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.88GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ±23% |
| [Geomean] | 7.10GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 249M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.9M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 252M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±117% |
| [Geomean] | 97.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.76G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 852M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.11G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 487M ±148% |
| [Geomean] | 3.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 6% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 394M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.0M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.9M ±83% |
| [Geomean] | 219M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.59G ±86% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.68G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±116% |
| [Geomean] | 979M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 748k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 740k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.6M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.43M ±179% |
| [Geomean] | 36.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.5G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 846M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 491M ±146% |
| [Geomean] | 3.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.9M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.37M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.0M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.0M ±126% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 102M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 903M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.9M ±144% |
| [Geomean] | 312M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 747k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 739k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.12M |