| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 433c01e94efe72f985096839d0631103b3163be6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:31:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:38:08.703947773Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.55 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.55/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:18:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.89GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.27GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.90GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.93GB ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.37GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.96GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.54GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.4M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.74M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.01M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.3M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.73M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.29M ±36% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 820M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.23G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.94G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.24G ±25% |
| [Geomean] | 1.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 8% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 145M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.22M ±307% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 252M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.63M ±175% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 15.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 260M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 109M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.06M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 444M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 162M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.90M ± 5% |
| [Geomean] | 56.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.17M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.37M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.49M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.43M ±25% |
| [Geomean] | 3.06M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 731M ±175% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.23G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.24G ±29% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 488k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.12M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 778k ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.62M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±10% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |