| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e1ce1bfa7f0d44e864d8ea6d6cec62c09668ad66 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:32:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:41:31.251219986Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.56 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.56/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:19:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14GB ±36% |
| [Geomean] | 3.63GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ±33% |
| [Geomean] | 5.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.05GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±23% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 248M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 238M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 256M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7M ±80% |
| [Geomean] | 109M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.01G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.08G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±140% |
| [Geomean] | 4.59G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63M ±10% |
| [Geomean] | 43.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 374M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.7M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 381M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.0M ±57% |
| [Geomean] | 241M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.98G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.84G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 159M ±58% |
| [Geomean] | 1.11G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.19k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 734k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 729k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 432k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1M ±94% |
| [Geomean] | 47.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.14G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.5G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±137% |
| [Geomean] | 4.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 86.5M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.1M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.9M ±69% |
| [Geomean] | 127M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.31G ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 861M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±67% |
| [Geomean] | 379M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 727k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 728k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |