| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | e1ce1bfa7f0d44e864d8ea6d6cec62c09668ad66 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:32:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:41:19.071738818Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.57/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:22:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.85GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.33GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.16GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.03GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.83GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.93GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.55GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.4M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 15.1M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.65M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.5M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.95M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.97M ±31% |
| [Geomean] | 14.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.74G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.07G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.50G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.76G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 841M ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±17% |
| [Geomean] | 2.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.1M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 3% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 156M ±126% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 35.8M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 144M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.32M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 16.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 362M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 292M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.04M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 256M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 105M ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.25M ±18% |
| [Geomean] | 62.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.06M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.04M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.39M ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.63M ±18% |
| [Geomean] | 3.65M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.90G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.49G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 791M ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±17% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 660k ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 502k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.78M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.30M ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 890k ±46% |
| [Geomean] | 1.44M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 877k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |