| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e1ce1bfa7f0d44e864d8ea6d6cec62c09668ad66 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:32:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:42:25.158460204Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.64 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.64/0 |
| upload-time | 2025-11-25T23:29:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.76GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.20GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.49GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 542M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 273M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 430M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 530M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 264M ± 7% |
| [Geomean] | 396M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.13G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.5G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.27G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ± 9% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 214M ±14% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 399M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 393M ±15% |
| [Geomean] | 691M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.19G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.28G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39G ±169% |
| [Geomean] | 3.70G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 227M ± 5% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.8G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9G ±82% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±47% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 333M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 323M ±19% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 977M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.89G ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.53G ±128% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 721k |