| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 04db77a423cac75bb82cc9a6859991ae9c016344 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:20:16.177142368Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.12/0 |
| upload-time | 2025-11-26T02:08:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.47GB ±28% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.43GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.89GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.50GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.27GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.61GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 238M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 260M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.5M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 241M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 258M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.4M ±66% |
| [Geomean] | 121M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.01G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.27G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.29G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.61G ±29% |
| [Geomean] | 4.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39M ±12% |
| [Geomean] | 48.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±55% |
| [Geomean] | 259M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.67G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 215M ±26% |
| [Geomean] | 1.11G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.14k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 727k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 724k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 429k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.8M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.7M ±81% |
| [Geomean] | 53.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.27G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.62G ±30% |
| [Geomean] | 4.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.8M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.5M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 215M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±47% |
| [Geomean] | 140M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 829M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±217% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±22% |
| [Geomean] | 405M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 725k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 723k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.10M |