| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6e5cfe94b0635e07466a8b8ebeacae4600d273d7 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:18:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:36:45.326242159Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.6/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:13:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±26% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.39GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ±33% |
| [Geomean] | 5.34GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.34GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.22GB ±18% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 251M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8M ±65% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.00G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.34G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.17G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.4G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±85% |
| [Geomean] | 4.75G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 186M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.13M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 47.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 394M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.6M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.5M ±50% |
| [Geomean] | 228M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.73G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 141M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.61G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.17G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 139M ±51% |
| [Geomean] | 951M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.26k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 746k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 436k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.0M ±84% |
| [Geomean] | 43.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.32G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±80% |
| [Geomean] | 4.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.2M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.75M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 215M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5M ±68% |
| [Geomean] | 115M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 500M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 478M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±65% |
| [Geomean] | 233M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 740k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 744k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |