| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c5c05a0e43d062a89fc8d4172d3c043617d9dd81 |
| experiment-commit-time | 2025-12-02T15:16:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T15:59:22.698822907Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251202.61 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.61/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:45:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 91.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.59GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.69GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±13% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22GB ±10% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 278M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±14% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.56G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.72G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.9G ±68% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 224M ±21% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 413M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 856M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 429M ±18% |
| [Geomean] | 733M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.44G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.84G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28G ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.72G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93G ±95% |
| [Geomean] | 3.73G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 656k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.6G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.87G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±78% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±25% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 985M ±213% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 712k |