| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dc913c316a00d7233e14c80fc4d829a79f5c97b6 |
| experiment-commit-time | 2025-12-01T16:23:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T16:02:44.715214094Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251202.62 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.62/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:54:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.0µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.27GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±13% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.03GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ±10% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 551M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±14% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.7G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.24G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±14% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 249M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±25% |
| [Geomean] | 311M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 475M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 762M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±31% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.60G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.94G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.04G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09G ±118% |
| [Geomean] | 3.62G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.71k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02k ± 3% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 403k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 697k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1k ± 3% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 245M ± 4% |
| [Geomean] | 218M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4G ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.7G ±77% |
| [Geomean] | 14.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±23% |
| [Geomean] | 171M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 346M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 328M ± 8% |
| [Geomean] | 335M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.59G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 541M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.30G ±159% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.72k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4k ± 3% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16M ± 4% |
| [Geomean] | 690k |