| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 2485a0bc2cf87837d5e610eed584d8d7ab5831d0 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T18:45:48Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-24T11:23:33.795341686Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251224.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251224.35/0 |
| upload-time | 2025-12-24T17:03:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.6GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.6GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.84GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.5M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.41M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.57M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.6M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.31M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.77M ± 7% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.79G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.08G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.72G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±13% |
| [Geomean] | 2.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.73M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.56M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 182M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.91M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 188M ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.97M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 409M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 149M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.94M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 414M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 148M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.18M ±32% |
| [Geomean] | 62.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.21M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.99M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.74M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 6% |
| [Geomean] | 3.48M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 811k ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.02M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |