| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0f620776d739f3de2c459c42d7ae2338ece35e67 |
| experiment-commit-time | 2025-12-24T13:31:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-24T14:04:03.704586826Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251224.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251224.40/0 |
| upload-time | 2025-12-24T19:35:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40GB ±30% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.13GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ±35% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±22% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 216M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±61% |
| [Geomean] | 88.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.50G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.72G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20G ±91% |
| [Geomean] | 4.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 42.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.8M ±56% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.89G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.38G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±55% |
| [Geomean] | 802M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.43M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.46M ±80% |
| [Geomean] | 34.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±91% |
| [Geomean] | 3.58G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.1M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.4M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.37M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.5M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.9M ±72% |
| [Geomean] | 94.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 459M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.9M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.8M ±67% |
| [Geomean] | 234M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |