| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 0f620776d739f3de2c459c42d7ae2338ece35e67 |
| experiment-commit-time | 2025-12-24T13:31:44Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-24T14:27:14.119226688Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251224.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251224.41/0 |
| upload-time | 2025-12-24T20:06:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.15GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.71GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.5M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.52M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.75M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.6M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.37M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.17M ±28% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.25G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.66G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.69G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±19% |
| [Geomean] | 2.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.2M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 9% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 180M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.96M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 188M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.23M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 268M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 96.5M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.00M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 375M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 189M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ±32% |
| [Geomean] | 56.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.19M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.46M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.55M ±32% |
| [Geomean] | 3.78M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.63G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±19% |
| [Geomean] | 1.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.04M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 878k ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.25M ±202% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.01M ±48% |
| [Geomean] | 1.42M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |