| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6b2505c79cb3838c6e27cf47ac09980fe51c83c2 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T18:04:39.676319879Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260108.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260108.35/0 |
| upload-time | 2026-01-08T23:20:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.44GB ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.4M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.14M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.27M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.1M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.16M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.14M ±30% |
| [Geomean] | 8.14M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.94G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.10G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±31% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 1.38M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 70.6M ±245% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.75M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.66M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.38M ±459% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.68M ± 8% |
| [Geomean] | 4.96M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.12M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.2M ±241% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.12M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.71M ±56% |
| [Geomean] | 18.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.37M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.29M ±36% |
| [Geomean] | 3.17M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±31% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 625k ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 644k ±40% |
| [Geomean] | 585k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |