| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4b89bcb8b7141c7e4ef1a7dbb4c3f17f589d89c0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-09T00:39:18.330775823Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.10/0 |
| upload-time | 2026-01-09T07:35:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.6µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±10% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 550M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 298M ±13% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.3G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.9G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ±16% |
| [Geomean] | 14.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 343M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 347M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 224M ±29% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 475M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 451M ±26% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.59G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.52G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.77G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.05G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50G ±136% |
| [Geomean] | 4.37G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.7k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.82k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 703k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 244M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 182M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 244M ± 4% |
| [Geomean] | 213M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.5G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.0G ±77% |
| [Geomean] | 16.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±29% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±11% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.60G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.63G ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.57G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.34G ±120% |
| [Geomean] | 1.53G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.82k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.79k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 3% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 408k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 3% |
| [Geomean] | 691k |