| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6b2505c79cb3838c6e27cf47ac09980fe51c83c2 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:59Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T18:06:42.129616504Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.2/0 |
| upload-time | 2026-01-09T00:55:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±12% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.93GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22GB ±10% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 559M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±12% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.53G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±64% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 227M ±15% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 852M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±19% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.44G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56G ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.57G ±147% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.78k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 407k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 187M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 5% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.3G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ±74% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±16% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 331M ±12% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04G ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 518M ±30% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.80k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 3% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 698k |