| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2bbb2ace346a26e0b1f7e32f1cdc645db8170d1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T18:42:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T21:58:30.911922816Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.3/0 |
| upload-time | 2026-01-09T03:16:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.52GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.5M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.65M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.26M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.7M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.79M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.69M ±24% |
| [Geomean] | 9.88M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.32G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.30G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.32G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ±20% |
| [Geomean] | 1.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.32M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.67M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.36M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.68M ± 4% |
| [Geomean] | 2.11M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.5M ±235% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.66M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.98M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 95.3M ±147% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.74M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.15M ±13% |
| [Geomean] | 9.69M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 246M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.34M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 29.7M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.34M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 25.2M ±217% |
| [Geomean] | 32.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.48M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.50M ±34% |
| [Geomean] | 3.26M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.10G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ±20% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 667k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 650k ±54% |
| [Geomean] | 602k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |