| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 2bbb2ace346a26e0b1f7e32f1cdc645db8170d1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T18:42:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T22:19:14.723508023Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.5/0 |
| upload-time | 2026-01-09T03:58:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.95GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.9M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.17M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.89M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 49.6M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.71M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.77M ± 4% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.58G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 2.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 167M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.03M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 117M ±114% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.88M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 279M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 170M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.16M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 260M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 125M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.14M ± 1% |
| [Geomean] | 54.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.97M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.79M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 6% |
| [Geomean] | 3.46M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.43G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.94M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 875k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.02M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 912k ±12% |
| [Geomean] | 1.33M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |