| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 6b1110a40f41e1f8bb092e2e5a50b17c58777079 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:03:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T03:32:09.862577627Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260129.55 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.55/0 |
| upload-time | 2026-01-29T09:11:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.45GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.95GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.93GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.79GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.1M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.1M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.95M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.2M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.5M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.22M ±29% |
| [Geomean] | 16.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.58G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.12G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.40G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.96G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.95G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±27% |
| [Geomean] | 2.53G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.9M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.74M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 3% |
| [Geomean] | 3.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 160M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 47.1M ±185% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 167M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 20.0M ±256% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 22.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 398M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 258M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.94M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 419M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 221M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.29M ±21% |
| [Geomean] | 73.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.09M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.75M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.53M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.87M ±29% |
| [Geomean] | 4.28M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.88G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.39G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.65G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.35G ±29% |
| [Geomean] | 1.55G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 633k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 499k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.48M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.01M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 975k ±85% |
| [Geomean] | 1.40M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 877k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.21M |