| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | cfe0f5557163ae64c19bccf51e2c98fa0fc76430 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:12Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T05:44:57.948662964Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.21/0 |
| upload-time | 2026-02-06T11:22:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.67GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.9M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.17M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.29M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.7M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.09M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.01M ±60% |
| [Geomean] | 13.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.58G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.54G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.20G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.82G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.69G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±53% |
| [Geomean] | 2.26G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 157M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.97M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 151M ±89% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.95M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 428M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 163M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.03M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 383M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 142M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.49M ±100% |
| [Geomean] | 66.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.16M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.28M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.44M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.79M ±45% |
| [Geomean] | 3.89M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.22G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.61G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.34G ±51% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.46M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.63M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.23M ±151% |
| [Geomean] | 1.24M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |