| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cd92bae42f78b4ea69ef39d7827fc827230ce0f3 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:18Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T06:40:24.735951349Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.22/0 |
| upload-time | 2026-02-06T11:56:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.52GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.8M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.27M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.93M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.3M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.31M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30M ±28% |
| [Geomean] | 8.70M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 943M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.05G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 970M ±31% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.56M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.15M ± 2% |
| [Geomean] | 1.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 68.1M ±233% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 92.4M ±145% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02M ± 3% |
| [Geomean] | 7.82M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.61M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.99M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.70M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.48M ±138% |
| [Geomean] | 18.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.14M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.78M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08M ±42% |
| [Geomean] | 2.98M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 933M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 966M ±34% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 540k ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 600k ±50% |
| [Geomean] | 546k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |