| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | fd146ff3b315c54e271a886d7451d0abd89f2cad |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:00:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T05:45:24.815317045Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.25/0 |
| upload-time | 2026-02-06T12:31:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±12% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.45GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.25GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±19% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.21G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.5G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±100% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±15% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 446M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 879M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 418M ±24% |
| [Geomean] | 730M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.89G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.79G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.35G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.61G ±142% |
| [Geomean] | 3.66G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±73% |
| [Geomean] | 14.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 121M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±19% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 314M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.44G ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 992M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±126% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |