| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | fd146ff3b315c54e271a886d7451d0abd89f2cad |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:00:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T07:11:15.276946875Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.26/0 |
| upload-time | 2026-02-06T12:41:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.44GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.60GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ±18% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.45M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41M ± 9% |
| [Geomean] | 67.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.11G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±68% |
| [Geomean] | 2.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.1M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 330M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.7M ± 9% |
| [Geomean] | 163M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.09G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.85G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.1M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.60G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.5M ± 7% |
| [Geomean] | 623M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10M ±10% |
| [Geomean] | 16.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 179M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±66% |
| [Geomean] | 1.46G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.61M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9M ±12% |
| [Geomean] | 56.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 888M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.0M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 484M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.9M ± 8% |
| [Geomean] | 151M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |