| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | c34b99a5e20307a55a047543f6b48d8a28d830b5 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T19:50:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T19:57:51.971915697Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.3/0 |
| upload-time | 2026-02-06T01:37:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.26GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.94GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.37GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.17GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.06GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.67GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 66.0M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.07M ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.69M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 63.1M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.98M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.34M ±29% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±247% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.72G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.09G ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 7% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.74M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 239M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.39M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 214M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 381M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 82.7M ±245% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.09M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 379M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 158M ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.21M ±23% |
| [Geomean] | 56.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.63M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.71M ±214% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.99M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.89M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.66M ±45% |
| [Geomean] | 3.04M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 970M ±246% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.05G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ±20% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.16M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 838k ±31% |
| [Geomean] | 977k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |