| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e2a34c7e9b04564ddad50bd7ec7b52fabde74192 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:26:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T23:27:48.415745817Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.6/0 |
| upload-time | 2026-02-06T04:59:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.45GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.71GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.10GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37M ± 8% |
| [Geomean] | 67.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.60G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 179M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.24G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±39% |
| [Geomean] | 2.31G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.68M ± 4% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.6M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.3M ±10% |
| [Geomean] | 163M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.58G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.64G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.3M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.38G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.42G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.3M ±11% |
| [Geomean] | 680M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14M ± 6% |
| [Geomean] | 16.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±47% |
| [Geomean] | 1.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.64M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.7M ±10% |
| [Geomean] | 56.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 699M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.1M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 963M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.3M ± 5% |
| [Geomean] | 168M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |