| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 934a79ff2f25292798a5a0469fc8b4bddb6dcee7 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:24Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T23:32:41.512641543Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.7/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:06:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.32GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±30% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±31% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.24GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.96GB ±15% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.4M ±78% |
| [Geomean] | 93.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 990M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.25G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 812M ±107% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71M ± 4% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.1M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4M ±56% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.11G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 129M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.74G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.61G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±57% |
| [Geomean] | 890M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.9M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.78M ±102% |
| [Geomean] | 35.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 824M ±104% |
| [Geomean] | 3.55G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.6M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.8M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.4M ±78% |
| [Geomean] | 99.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 859M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 102M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 878M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.2M ±82% |
| [Geomean] | 278M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |