| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | e2a34c7e9b04564ddad50bd7ec7b52fabde74192 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:26:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T23:57:35.021378404Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.8/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:36:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.94GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.19GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.93GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.80GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.02GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.96GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.70GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.4M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.00M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.72M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.4M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.61M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.13M ±21% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.58G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 670M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.54G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 191M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.28M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 190M ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 352M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 20.1M ±160% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.09M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 393M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 118M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.46M ±12% |
| [Geomean] | 42.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.93M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.01M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 4% |
| [Geomean] | 2.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 8% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 479k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 838k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.91M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 944k ±27% |
| [Geomean] | 1.20M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |