| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e2a34c7e9b04564ddad50bd7ec7b52fabde74192 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:26:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T22:52:18.030631884Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260206.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.9/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:38:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 6% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±13% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.36GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ±12% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 547M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±15% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.8G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.40G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.7G ±80% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 221M ±24% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 463M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 829M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 451M ±22% |
| [Geomean] | 742M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.05G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53G ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.08G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.55G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09G ±73% |
| [Geomean] | 3.89G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 5% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 5% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.53G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±75% |
| [Geomean] | 13.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±23% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±141% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 6% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 6% |
| [Geomean] | 717k |