| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 456d0fe4092cb794a02027e178486bc31f05a8e0 |
| experiment-commit-time | 2026-02-11T09:44:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-11T09:52:43.345691012Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260211.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260211.21/0 |
| upload-time | 2026-02-11T16:36:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 532M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±17% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ± 8% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±29% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 960M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 445M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 862M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 425M ±21% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.40G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.29G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.27G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91G ±77% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 693k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 4% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 7% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.5G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7G ±32% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±32% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 313M ± 9% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 835M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.75G ±160% |
| [Geomean] | 1.26G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |