| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 54c46328ccb9d559fa21c09fd8e2dff22a99c72c |
| experiment-commit-time | 2026-02-12T04:16:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-12T04:23:53.891928385Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260212.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.10/0 |
| upload-time | 2026-02-12T10:03:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.16GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.94GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.26GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.20GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.89GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.46GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.16GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.1M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.98M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.01M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.7M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.05M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.26M ±43% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.66G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.57G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| [Geomean] | 3.48M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 140M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.46M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 172M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.37M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 260M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 25.9M ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.32M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 319M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 70.8M ±232% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.34M ±15% |
| [Geomean] | 37.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.95M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.57M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.55M ±55% |
| [Geomean] | 3.04M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.05G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 851M ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 8% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.58M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 922k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.18M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 950k ±16% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |