| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b40f0b118014f8dbc25e8ef4de82ccf78410903f |
| experiment-commit-time | 2026-02-12T04:16:35Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-12T04:23:38.178119113Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260212.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.12/0 |
| upload-time | 2026-02-12T11:09:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.43GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.97GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 280M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 270M ± 6% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.29G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.5G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.75G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3G ±24% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±49% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 398M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 852M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 409M ±15% |
| [Geomean] | 725M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.60G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.42G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.63G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39G ±83% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 660k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.93G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.0G ±38% |
| [Geomean] | 16.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±54% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 9% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 869M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 604M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73G ±79% |
| [Geomean] | 976M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |