| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 683aa8893a5e2e99ef48fa4502b507a0fe92acc8 |
| experiment-commit-time | 2026-02-11T23:37:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-11T23:43:08.132456265Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260212.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.2/0 |
| upload-time | 2026-02-12T05:15:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±27% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.17GB ±32% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.08GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±19% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.6M ±58% |
| [Geomean] | 92.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 893M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.29G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±98% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93M ± 4% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.9M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.9M ±50% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.89G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±123% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.62G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±52% |
| [Geomean] | 886M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.03M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.77M ±77% |
| [Geomean] | 35.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 877M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±98% |
| [Geomean] | 3.70G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.9M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 83.0M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.19M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.6M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.7M ±69% |
| [Geomean] | 98.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 986M ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 594M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.1M ±62% |
| [Geomean] | 264M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |