| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b40f0b118014f8dbc25e8ef4de82ccf78410903f |
| experiment-commit-time | 2026-02-12T04:16:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-12T04:22:37.259484543Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260212.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.7/0 |
| upload-time | 2026-02-12T09:51:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 43.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 36.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 37.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99GB ±40% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73GB ±35% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.94GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.80GB ±17% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 207M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.2M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.86M ±103% |
| [Geomean] | 73.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.41G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 747M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.26G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 592M ±183% |
| [Geomean] | 3.47G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 181M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 182M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 41.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 325M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 351M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.4M ±84% |
| [Geomean] | 175M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.21G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.1M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.30G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.9M ±97% |
| [Geomean] | 651M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.72k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 810k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 463k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.53M ±124% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58M ±153% |
| [Geomean] | 24.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 728M ±158% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.82G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 580M ±178% |
| [Geomean] | 2.49G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.1M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.1M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.4M ±131% |
| [Geomean] | 73.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 866M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 888M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.2M ±124% |
| [Geomean] | 230M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 809k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |