| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | a14bc9422dcba90be89b98a7fc3da108b90cf3af |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | afef73a5aacdb4f921ca5fddfb03b0a29998cbfe |
| experiment-commit-time | 2026-03-12T15:10:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-13T10:14:15.605001119Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260313.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260313.32/0 |
| upload-time | 2026-03-13T15:30:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 33.0M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.74M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.64M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.1M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.61M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.20M ±24% |
| [Geomean] | 9.66M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.61G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 936M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.11G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.23M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.22M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 1.97M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.5M ±151% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.86M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.10M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 92.2M ±146% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.84M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.92M ±15% |
| [Geomean] | 10.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 241M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.06M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 20.3M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.19M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.26M ±31% |
| [Geomean] | 27.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.79M ±29% |
| [Geomean] | 3.19M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 540k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 743k ± 8% |
| [Geomean] | 593k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |