| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | a14bc9422dcba90be89b98a7fc3da108b90cf3af |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 62dfe99dab8e85b10b9b519f9303a9fd7615ab91 |
| experiment-commit-time | 2026-03-12T15:10:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-13T11:04:52.200916904Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260313.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260313.35/0 |
| upload-time | 2026-03-13T16:37:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.55GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±17% |
| [Geomean] | 4.93GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.77GB ±15% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.11M ± 6% |
| [Geomean] | 81.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 859M ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±33% |
| [Geomean] | 3.17G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02M ±13% |
| [Geomean] | 44.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.6M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.2M ± 7% |
| [Geomean] | 187M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.86G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 110M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2M ± 4% |
| [Geomean] | 847M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.14M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35M ± 6% |
| [Geomean] | 24.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 853M ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±42% |
| [Geomean] | 2.32G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 114M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 84.9M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.43M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.0M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0M ±10% |
| [Geomean] | 74.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 747M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.1M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 850M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.2M ± 4% |
| [Geomean] | 206M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 755k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |