| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | a14bc9422dcba90be89b98a7fc3da108b90cf3af |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f5d830d57ae0e490d73442d2e04f73322266dbc6 |
| experiment-commit-time | 2026-03-09T17:30:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-14T19:54:11.288593104Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260315.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260315.4/0 |
| upload-time | 2026-03-15T01:10:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.18GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.83M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.5M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.97M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.89M ±29% |
| [Geomean] | 8.47M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.95G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 923M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.19G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 929M ±24% |
| [Geomean] | 1.75G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.74M ± 3% |
| [Geomean] | 1.33M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 77.2M ±193% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.74M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 116M ±111% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.74M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 7.53M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.09M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 16.5M ±217% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 22.8M ±158% |
| [Geomean] | 24.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.91M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.87M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.91M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.93M ±37% |
| [Geomean] | 2.91M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 916M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.07G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 919M ±27% |
| [Geomean] | 1.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 500k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 600k ±33% |
| [Geomean] | 539k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |