| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | a14bc9422dcba90be89b98a7fc3da108b90cf3af |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e29f35511d1f15b5eab0fefabd7b9372866b1641 |
| experiment-commit-time | 2026-03-20T16:39:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-20T16:46:25.492055678Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260320.68 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260320.68/0 |
| upload-time | 2026-03-20T22:02:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.50GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.2M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.32M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.47M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.2M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.28M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.36M ±15% |
| [Geomean] | 8.58M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.06G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.28G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.22G ±21% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.54M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.06M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.53M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.07M ± 6% |
| [Geomean] | 1.56M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 70.1M ±223% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.03M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 4.71M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.71M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 16.2M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.86M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.11M ±177% |
| [Geomean] | 22.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.23M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.00M ±15% |
| [Geomean] | 3.28M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.22G ±21% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 611k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 800k ±50% |
| [Geomean] | 620k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |