| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 286a79658efbe6dcbea53aaf8112abeb8e9f2cc3 |
| experiment-commit-time | 2026-03-26T15:54:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-29T14:45:54.804453701Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260329.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260329.43/0 |
| upload-time | 2026-03-29T20:27:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.92GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.90GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.90GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.90GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.37GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.11GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.06GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 46.8M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.17M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.72M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.6M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.42M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.71M ± 6% |
| [Geomean] | 9.72M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 735M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 904M ±271% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.73G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.73M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 3% |
| [Geomean] | 3.52M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 122M ±161% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.37M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 171M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.26M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 321M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 49.4M ±290% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.21M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 359M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 11.8M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.18M ±12% |
| [Geomean] | 32.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.12M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.51M ±219% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05M ± 2% |
| [Geomean] | 2.64M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 700M ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 873M ±269% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 937M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 469k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.08M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 912k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.22M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 811k ±14% |
| [Geomean] | 993k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |