| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 09dadce4fee15148a9f3a6969d15a0db8afe75bc |
| experiment-commit-time | 2026-03-26T15:52:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-29T15:55:29.384336338Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260329.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260329.45/0 |
| upload-time | 2026-03-29T21:36:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.00GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.43GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.7M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.19M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.68M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.6M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.86M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.70M ± 4% |
| [Geomean] | 11.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.74G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.63G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.73G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 979M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±13% |
| [Geomean] | 2.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.76M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.77M ± 4% |
| [Geomean] | 3.55M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 114M ±106% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 146M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.49M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 11.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 256M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 42.3M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.09M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 260M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 52.9M ±201% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.06M ±11% |
| [Geomean] | 36.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.9k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.27M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.72M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ±10% |
| [Geomean] | 3.22M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.59G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 946M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±13% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±12% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |