| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | abd44cbe615ecea5e4bd8e6d1bb7be63d1f4b2d6 |
| experiment-commit-time | 2026-03-24T15:48:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-29T22:44:02.798407968Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.10/0 |
| upload-time | 2026-03-30T04:23:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39GB ±29% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.79GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.27GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 249M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1M ±69% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.6G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24G ±85% |
| [Geomean] | 4.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40M ±17% |
| [Geomean] | 41.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.5M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.7M ±61% |
| [Geomean] | 233M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 141M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.63G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.07G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 148M ±60% |
| [Geomean] | 987M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.26k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 738k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 750k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 436k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.2M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2M ±84% |
| [Geomean] | 45.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.5G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.36G ±79% |
| [Geomean] | 4.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 86.4M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.3M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.8M ±76% |
| [Geomean] | 119M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 115M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 135M ±69% |
| [Geomean] | 381M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 736k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 749k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.12M |