| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c7e151d8c46dbf45b580a73ccb5ba5dd5b5cddef |
| experiment-commit-time | 2026-03-24T15:22:18Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-29T23:32:06.956029576Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.11/0 |
| upload-time | 2026-03-30T05:08:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±40% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77GB ±36% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±13% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±104% |
| [Geomean] | 82.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 729M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 614M ±173% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 42.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.9M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.9M ±81% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.08G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.9M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.21G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.60G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5M ±87% |
| [Geomean] | 751M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.60M ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.51M ±152% |
| [Geomean] | 28.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 723M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 602M ±179% |
| [Geomean] | 2.98G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.8M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.2M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 30.4M ±121% |
| [Geomean] | 80.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±169% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.4M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 796M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2M ±129% |
| [Geomean] | 253M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |