| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6ef7fe9a483d3c886ef96194fed38954af0146e1 |
| experiment-commit-time | 2026-03-26T16:05:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T01:02:03.393955253Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.13/0 |
| upload-time | 2026-03-30T07:52:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.2µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ±10% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.46GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 456M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 279M ±17% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.64G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ± 7% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±34% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 852M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±34% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.60G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.04G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89G ±104% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 656k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7G ±78% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 117M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 158M ±39% |
| [Geomean] | 146M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 300M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 9% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.48G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09G ±118% |
| [Geomean] | 1.50G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 719k |