| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | c7e151d8c46dbf45b580a73ccb5ba5dd5b5cddef |
| experiment-commit-time | 2026-03-24T15:22:18Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T03:29:10.463907404Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.17/0 |
| upload-time | 2026-03-30T09:12:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.15GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.17GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.96GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.37GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.98GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.5M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.71M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.22M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.5M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.56M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.18M ±22% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 937M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±52% |
| [Geomean] | 2.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.85M ± 3% |
| [Geomean] | 3.71M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 187M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.33M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 125M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.55M ± 2% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 310M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 51.2M ±228% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.24M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 253M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 93.4M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.24M ±11% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.65M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.41M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.67M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.43M ±49% |
| [Geomean] | 3.27M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 899M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±52% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.11M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 789k ±14% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |