| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e4fcdc6c55bfdc90f4f42eefc4e97998de3ef4e7 |
| experiment-commit-time | 2026-03-26T15:54:47Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T07:53:05.289199582Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.20/0 |
| upload-time | 2026-03-30T14:46:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.59GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.43GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 432M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 536M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±17% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.29G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±10% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±26% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 859M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 440M ±45% |
| [Geomean] | 717M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.47G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.88G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.78G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.42G ±57% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 699k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.4G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.1G ±30% |
| [Geomean] | 16.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 166M ±29% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ± 9% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 909M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.60G ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22G ±106% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.10k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 426k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 714k |