| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3de9e7a0678abeecf9c4b7879ff53213ae879d08 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T13:44:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T13:51:07.684109687Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.24/0 |
| upload-time | 2026-03-30T19:29:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41GB ±30% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.75GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.36GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.15GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 246M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1M ±65% |
| [Geomean] | 100M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.48G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.5G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±82% |
| [Geomean] | 4.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.8M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 399M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.7M ±56% |
| [Geomean] | 226M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±90% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.77G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 121M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.91G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.07G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 163M ±17% |
| [Geomean] | 982M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 748k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.6M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±80% |
| [Geomean] | 40.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.1G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±80% |
| [Geomean] | 4.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.1M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.6M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.9M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.4M ±70% |
| [Geomean] | 109M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.51G ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.2M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±212% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 137M ±16% |
| [Geomean] | 389M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 746k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |