| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | acc2ce075982cea15636f018c421f96105049282 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T14:09:16Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T14:16:18.163339048Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.29/0 |
| upload-time | 2026-03-30T19:59:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.18GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.91GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.25GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.32GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.35GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.98GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.87GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.64GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.06GB ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 65.5M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.28M ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.81M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.5M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.75M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.67M ± 6% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.83G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.37G ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 858M ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 8% |
| [Geomean] | 1.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.74M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 3% |
| [Geomean] | 3.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 246M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 142M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.42M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 454M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 138M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.23M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 351M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 59.3M ±211% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ±18% |
| [Geomean] | 53.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.42M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.41M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02M ± 7% |
| [Geomean] | 2.96M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 832M ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±10% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 471k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.67M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 910k ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.12M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 911k ±21% |
| [Geomean] | 1.12M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |