| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4d1f503396fa30da1e7b841de2f464c8bf8940e0 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T14:27:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T14:38:40.01894969Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.30/0 |
| upload-time | 2026-03-30T20:14:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.86GB ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±42% |
| [Geomean] | 3.56GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.03GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93GB ±30% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.80GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±13% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.4M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.7M ±92% |
| [Geomean] | 84.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.77G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 504M ±233% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.8G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 732M ±138% |
| [Geomean] | 3.67G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.1M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.8M ±76% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.80G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.1M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.04G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.5M ±72% |
| [Geomean] | 814M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.95M ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.48M ±131% |
| [Geomean] | 29.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 508M ±230% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 743M ±135% |
| [Geomean] | 2.70G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.1M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.1M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.4M ±132% |
| [Geomean] | 81.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±209% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.1M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.58G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.5M ±102% |
| [Geomean] | 296M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |